Opis: Jedno z największych osiedli mieszkaniowych w Paryżu – zaprojektowane w 1964 roku. Składa ono się z 16 charakterystycznych wież mieszkalnych oraz towarzyszących im niższych budynków o zróżnicowanym charakterze – łącznie znajduje się tu 1791 jednostek mieszkaniowych.

Proces: Inwestycja zrealizowana w ramach procesu rewitalizacji terenów osiedlowych na modernistycznych „blokowiskach” – w okolicach roku 2000, na tym obszarze występowały problemy społeczne, spowodowane dużą koncentracją mieszkańców na stosunkowo niewielkiej powierzchni – co przyczyniło się do powstawania tu gangów oraz pojawieniem się dilerów handlujących narkotykami. Wartość inwestycji naprawczych to   142 miliony euro, przestrzeń całego osiedla została podzielona na mniejsze jednostki. W przestrzeniach wspólnych obwiązuje jedynie komunikacja piesza, na całym osiedlu mamy wiele wewnętrznych ogrodów osiedlowych.

Społeczność: Dzielnica zróżnicowana etnicznie, kulturowo, społecznie – pierwotnie zamieszkiwania przez klasę średnią.

Zastosowane narzędzia NBS: Ogród społecznościowy zajmuje obszar 2 ha, zarządzany jest przez organizację Paris Habitat. Nie stosuje się tu środków chemicznych, dba o bioróżnorodność oraz kosi trawę w określonych cyklach sezonu. Stosuje się tu również zrównoważone podlewanie roślin, uwzględniające ich indywidualne potrzeby oraz szybkość ewaporowanej przez nie wody (standard – Differentiated Management Standard). Podlewanie wykonywane jest rano – zależne od aktualnych warunków pogodowych. Dopełnieniem ogrodu społecznościowego, gdzie hodowane są warzywa oraz zioła i kwiaty ozdobne, jest niewielki obszar pokryty trawnikiem – służący rekreacji biernej. Na tym terenie mamy również duże drzewa, ale dosadzane są również drzewa owocowe – wszystkie rośliny pochodzą ze szkółki Poulain znajdującej się w Paryżu.

Opracowane przez UW – badania (kwiecień/maj 2022 r. Paryż)

źródło: www.paris-promeneurs.com

www.label-ecojardin.fr