W czwartek 11.04.2024 w Filadelfii na Uniwersytecie Pennsylwańskim – jednym z najlepszych na świecie (Ivy league)- nasz zespół reprezentujący projekt CoAdapt przeprowadził kolejne testowanie gry “Osiedle z klimatem”. Tym razem pracowaliśmy ze studentami architektury krajobrazu Stuart Weitzman School of Design. Spotkanie prowadził Billy Fleming – dyrektor Ian McHarg Center. Studenci grali w pierwszym podejściu w planszówkę, a w drugim w grę komputerową, dyskutując na temat zaangażowania wspólnot osiedlowych do działań proadaptacyjnych w USA gdzie dominuje podejście oddolne wdrażania zielono błękitnej infrastruktury i w Europie z charakterystycznym podejściem odgórnym (tu spółdzielnie i władze miasta zwykle decydują o przestrzeni osiedlowej). Ta współpraca to już kolejny krok działań w zakresie architektury krajobrazu i planowania środowiskowego, gdyż z Prof. Frederickiem Steinerem, dziekanem tej instytucji naukowcy z SGGW współpracują już przeszło 40 lat. Do tej współpracy wydatnie przyczyniła się absolwentka naszej uczelni Anna Ostrowska Steiner.
We wtorek 9.04.2024, nasz zespół reprezentujący projekt CoAdapt przeprowadził testowanie gry “Osiedle z klimatem” ze studentami i pracownikami Urban System Lab w Nowym Jorku. Celem spotkania była wymiana doświadczeń z Urban System Lab, który podobnie jak CoAdapt pracuje nad poważną grą do adaptacji do zmiany klimatu – EKOS. Nasi nowi koledzy pod kierunkiem Timona McPhearsona entuzjastycznie zmieniali przestrzenie osiedli warszawskich wykorzystując rozwiązania naszej gry. Mamy nadzieję, że będzie to początek owocnej współpracy.

W sobotę 6.04.2024 rano, nasz zespół CoAdapt w Nowym Jorku na Roosvelt Island uczestniczył w sadzeniu Mikrolasu razem z setkami mieszkańców Manhattanu. Mikrolas to wielogatunkowy maleńki las 100-200m2, sadzony metodą Myawaki na specjalnie przygotowanym kompoście: gęsty, wielopiętrowy, szybkorosnący. Tu wprowadzono gatunki rodzime dla Nowego Jorku, a pierwsze drzewo zasadził wódz indiański reprezentujący pierwszych mieszkańców Manhattanu. Udzieliliśmy dwóch wywiadów i posadziliśmy 8 różnych gatunków drzew, mamy nadzieje, ze kolejny posadzimy na kampusie SGGW.